چهارشنبه, 23 خرداد 1397 03:10

نماز شب

نیز، همگی او را به ورع و تقوا و نیکوکاری می شناختند

و نزد مردم یزد و دیگر شهرها مشهور بود . البتّه ، هر بار که زیارت می کرد نیز الطاف ویژه ای به او می رسید که نقلش در این جا مناسب نیست .(1)

نماز شب

اکنون به چگونگی نماز شب می پردازیم ؛ پس از آن زیارت جامعه کبیره و زیارت عاشورا را نیز نقل می کنیم .

نماز شب : زمانش از نیمه شب آغاز می شود، و هر چه زمان انجام آن به صبح نزدیک تر باشد، فضیلتش افزون است. البتّه اگر هنگام صبح، نمازگزار چهار رکعت از نماز شب را به جا آورده باشد، باید بقیّه نمازها را بدون سوره و با حمد تنها انجام دهد.

نماز شب، هشت رکعت است که دو رکعت دو رکعت انجام می شود؛ مستحب است در دو رکعت اول در هر رکعت بعد از حمد ، سی مرتبه سوره (توحید) را بخواند ؛ در این صورت با پایان نماز ، هیچ گناهی بین او و خداوند باقی نمی ماند .

هم چنین می تواند در رکعت اول پس از حمد، سوره (توحید) بخواند و در رکعت دوّم سوره (کافرون) را قرائت کند و در نمازهای دیگر (شش رکعت باقی مانده) هر سوره ای را خواست ، بخواند .

نیز، می تواند در هر رکعت از هشت رکعت نماز شب، پس از حمد، سوره (توحید) را بخواند یا این که سوره ای نخواند و به حمد تنها بسنده کند .

(مستحبّ است بعد از دو رکعت اوّل ، دعایی را که برای تعجیل فرج در ص 198 نقل کردیم بخواند . و بعد از رکعت چهارم، دعایی را که در ص 200 نقل کردیم بخواند .)

قنوت نماز شب نیز مانند قنوت در نمازهای واجب ، مستحبّ است که در رکعت های دوّم هر نماز ، قنوت خوانده شود . در ذکر قنوت می تواند سه مرتبه (سبحان اللَّه) بگوید ، یا این دعا را بخواند :

أَللَّهُمَّ اغْفِرْ لَنا وَارْحَمْنا وَعافِنا وَاعْفُ عَنَّا فِی الدُّنْیا وَالْاخِرَهِ ، بار الها ؛ ما را ببخش، و رحم کن، و سلامتی بده، و در دنیا و آخرت ما را ببخش؛ إِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْ ءٍ قَدیرٌ .

به راستی که تو هر چیزی بخواهی، می توانی انجام دهی.

یا بگوید : رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ ، إِنَّکَ أَنْتَ الْأَعَزُّ پروردگارا ؛ ببخش، رحم کن، از هر چه می دانی بگذر؛ به راستی ، تو عزّت مندترین، الْأَجَلُّ الْأَکْرَمُ .

باشکوه ترین، و بزرگوارترین هستی.

روایت شده است : حضرت موسی بن جعفر علیهما السلام ، هنگامی که شب ، در محراب عبادت می ایستادند ، می گفتند : أَللَّهُمَّ إِنَّکَ خَلَقْتَنی سَوِیّاً ... (بارالها ؛ راستی ، تو مرا با اندامی متناسب آفریده ای ...) ، و این ، دعای پنجاهم صحیفه کامله سجّادیّه است .

پس از انجام هشت رکعت نماز شب، دو رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر را به جا آورید؛ در این سه رکعت نماز، پس از (حمد) در هر رکعت سوره (توحید) را بخوانید ؛ تا ثواب یک ختم کامل قرآن را به دست آورید؛ چون، هر بار قرائت سوره (توحید) ، ثواب خواندن یک سوّم از قرآن را دارد .

نیز می توانید در رکعت اوّل شفع پس از (حمد) ، سوره (ناس)؛ و در رکعت دوّم پس از (حمد) ، سوره (فلق) را قرائت کنید .

پس از نماز شفع ، یک رکعت نماز وتر با سوره (حمد) و سوره (توحید) بخوانید ، و یا آن که بعد از سوره (حمد) سه مرتبه ( قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ) و معوّذتین - یعنی ( قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ ) و ( قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ ) - را قرائت کنید . پس از سوره ، دست ها را به دعا برداشته و در قنوت ، هر چه خواستید بخواهید .

شیخ طوسی رحمه الله می گوید : دعاهای قنوت ، بی شمار است ؛ و هیچ قنوت مخصوصی وارد نشده است که واجب باشد همان خوانده شود .

مستحبّ است انسان در حال قنوت از ترس خدا و هراس از عذاب الهی بگرید ، یا حالت گریه کنندگان را به خود بگیرد؛ و برای مؤمنان دعا کند ، و مستحبّ است نام چهل مؤمن (شیعه) را یاد کند ؛ زیرا، هر کس برای چهل تن از شیعیان (مؤمنان) دعا کند ، دعای خودش نیز به خواست خداوند مستجاب خواهد شد . نیز، هر چه خواست پس از آن دعا کند .

شیخ صدوق رحمه الله در کتاب (من لا یحضر الفقیه) روایت می کند که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در قنوت نماز وترش این دعا را می خواند :

أَللَّهُمَّ اهْدِنی فیمَنْ هَدَیْتَ ، وَعافِنی فیمَنْ عافَیْتَ ، وَتَوَلَّنی خدایا؛ در بین کسانی که هدایت می فرمایی مرا نیز هدایت کن، و در بین عافیت یافتگانت مرا نیز سلامتی و عافیت ببخش، و هر که را سرپرستی فیمَنْ تَوَلَّیْتَ ، وَبارِکْ لی فیما أَعْطَیْتَ ، وَقِنی شَرَّ ما قَضَیْتَ ، می کنی مرا نیز در زمره شان درآور؛ و هر چه به من عطا فرمودی بابرکت گردان، و هر قضایی مقرر فرمودی مرا از شرّ و بدی آن حفظ کن؛ فَإِنَّکَ تَقْضی وَلایُقْضی عَلَیْکَ ، سُبْحانَکَ رَبَّ الْبَیْتِ أَسْتَغْفِرُکَ زیرا تو حکم می کنی ولی کسی بر تو حکم نمی کند؛ منزّهی، ای پروردگار خانه کعبه؛ از تو بخشش می خواهم وَأَتُوبُ إِلَیْکَ ، وَاُؤْمِنُ بِکَ ، وَأَتَوَکَّلُ عَلَیْکَ ، وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ و به سویت بازگشت می کنم، و به تو ایمان می آورم، و بر تو توکل می کنم، و هیچ نیرو و جنبشی إِلّا بِکَ یا رَحیمُ .

جز از تو ، نیست ؛ ای مهربان .

سزاوار است در قنوت ، هفتاد مرتبه بگوید : (أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ (رَبّی) وَأَتُوبُ إِلَیْهِ) ؛ (طلب بخشش از خدا (پروردگارم) می کنم، و به سویش بازگشت می نمایم) .

شایسته است انسان، در این هنگام دست چپ را بالا برده، و با دست راست تعداد استغفارهای خود (هفتاد مرتبه) را بشمارد ،(2)

و مستحبّ است سیصد مرتبه بگوید : (اَلْعَفْو) .

هر کس چهار رکعت از نماز شب را پیش از اذان صبح خوانده باشد ، می تواند بقیّه را پس از نماز صبح به نیت ادا بخواند . هر کس نمی تواند نماز شب را پس از نیمه شب بخواند ، جایز است که آن را پیش از نیمه شب بخواند .

خواندن 95 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات