دوشنبه, 28 خرداد 1397 08:29

زیارت امین اللَّه و فضیلت آن

زیارت »امین اللَّه« و فضیلت آن

زیارت »امین اللَّه« را به چند جهت آوردیم :

1 - در روایتی از امام باقرعلیه السلام آمده است که آن حضرت فرمودند :

این کلام و این دعا )زیارت امین اللَّه( را هر یک از شیعیان ما نزد قبر امیر مؤمنان یا یکی از امامان علیهم السلام بخواند ، به طور حتم و بی شک ، دعایش در صندوقچه ای از نور بالا می رود و تسلیم قائم آل محمّد ارواحنا فداه می شود ... .

2 - این زیارت از زیاراتی است که حضرت مهدی صلوات اللَّه علیه آن را خوانده است ؛ چنان که در جریان شرفیابی حاج علی بغدادی خدمت آن حضرت آمده است .

3 - امام زمان ارواحنا فداه در جریان دیدار حاج علی بغدادی ، تصریح و تأکید فرمودند که : این زیارت از برترین زیارت هاست .

نکته مهمّی که از آن جریان استفاده می شود این است که این زیارت ، جزو زیارت های جامعه و عمومی امامان است و در تمام حرم های اهل بیت علیهم السلام می توان خواند؛ چنان که آن حضرت این زیارت را در حرم امام کاظم و امام جوادعلیهما السلام در شهر کاظمین خواندند . البتّه ، این نکته در روایت امام باقرعلیه السلام نیز ، به صراحت بیان شده است .

مرحوم محدّث قمی می فرماید : این زیارت دارای اعتباری کامل است ، و در تمام کتاب های ادعیه و زیارات آمده است .

علاّمه مجلسی رحمه الله این زیارت را بهترین زیارت ها از نظر متن و سند می شمارد ؛ وی می افزاید : شایسته است در تمام حرم های مطهّر و مقدّس خوانده شود ؛ چنان که با سندهای معتبر از جابر از امام باقر علیه السلام روایت شده است که فرمود :

امام سجّاد علیه السلام به زیارت قبر مطهّر امیر مؤمنان علیه السلام رفت و نزد قبر ایستاد و گریست و قرائت نمود :

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا أَمینَ اللَّهِ فی أَرْضِهِ ، وَحُجَّتَهُ عَلی عِبادِهِ ، سلام بر تو، ای امانت دار خداوند در زمینش، و حجّت او بر بندگانش؛ ) اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا أَمیرَالْمُؤْمِنینَ ((8) ، أَشْهَدُ أَنَّکَ جاهَدْتَ فِی اللَّهِ )سلام بر تو، ای فرمانروای مؤمنان؛( گواهی می دهم که شما به طور کامل در راه خدا جهاد کردی حَقَّ جِهادِهِ ، وَعَمِلْتَ بِکِتابِهِ ، وَاتَّبَعْتَ سُنَنَ نَبِیِّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ و حقّش را ادا فرمودی؛ به کتاب خدا عمل نمودی، و از سنّت های پیامبر - درود خدا بر او و آل او - پیروی کردی؛ وَ الِهِ ، حَتَّی دَعاکَ اللَّهُ إِلی جِوارِهِ ، فَقَبَضَکَ إِلَیْهِ بِاخْتِیارِهِ ، وَأَلْزَمَ تا آن که خداوند تعالی، شما را به جوارش فرا خواند، و با اختیار و انتخابش شما را از این دنیا به سوی خود برد؛ و أَعْدآءَکَ الْحُجَّهَ ، مَعَ ما لَکَ مِنَ الْحُجَجِ الْبالِغَهِ عَلی جَمیعِ خَلْقِهِ . با وجودی که حجّت های رسایی بر تمام آفریدگان داشتی، باز هم حجّت را بر دشمنانت تمام کرد . أَللَّهُمَّ فَاجْعَلْ نَفْسی مُطْمَئِنَّهً بِقَدَرِکَ ، راضِیَهً بِقَضآئِکَ ، مُولَعَهً بار الها ؛ نَفْس و روح مرا به تقدیرت مطمئن گردان، و به قضا و فرمانت خشنود گردان . حرص مرا بِذِکْرِکَ وَدُعآئِکَ ، مُحِبَّهً لِصَفْوَهِ أَوْلِیآئِکَ ، مَحْبُوبَهً فی أَرْضِکَ به یاد خودت و دعا کردن به درگاهت افزون کن، و مرا دوست دار واقعی برای اولیای برگزیده ات قرار بده. مرا در زمین وَسَمآئِکَ ، صابِرَهً عَلی نُزُولِ بَلآئِکَ ، شاکِرَهً لِفَواضِلِ نَعْمآئِکَ ، و آسمانت محبوب گردان؛ بر فرو ریزی بلاهایت شکیبا ساز؛ بر زیادتی نعمت هایت سپاسگزار ، 1 . این فقره از زیارت ؛ در حرم حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام خوانده شود .

ذاکِرَهً لِسَوابِغِ الآئِکَ ، مُشْتاقَهً إِلی فَرْحَهِ لِقآئِکَ ، مُتَزَوِّدَهً التَّقْوی به یادآوری نعمت های فراوانت مشغول دار؛ به سرور و شادمانی دیدارت مشتاق کن؛ توشه بردارنده تقوا و پرهیزکاری لِیَوْمِ جَزآئِکَ ، مُسْتَنَّهً بِسُنَنِ أَوْلِیآئِکَ ، مُفارِقَهً لِأَخْلاقِ أَعْدآئِکَ ، برای روز قیامت؛ و اجراکننده سنّت و طریقه اولیا و خاصّان خود؛ جداشونده از اخلاق دشمنانت قرار ده؛ مَشْغُولَهً عَنِ الدُّنْیا بِحَمْدِکَ وَثَنآئِکَ .

و از کار دنیا مشغول به حمد و ثنای خودت نما .

سپس ، گونه مبارک خود را بر قبر آن حضرت قرار داده و گفت :

أَللَّهُمَّ إِنَّ قُلُوبَ الْمُخْبِتینَ إِلَیْکَ والِهَهٌ ، وَسُبُلَ الرَّاغِبینَ إِلَیْکَ بار الها ؛ راستی، قلب خاشعان و خداترسان ، واله و حیرانت است ، و راه های مشتاقان به سوی تو باز است ، شارِعَهٌ ، وَأَعْلامَ الْقاصِدینَ إِلَیْکَ واضِحَهٌ ، وَأَفْئِدَهَ الْعارِفینَ و نمایان، و نشانه ها برای کسانی که قصد رسیدن به تو را دارند آشکار است، و دل های اهل معرفت از تو بسیار مِنْکَ فازِعَهٌ ، وَأَصْواتَ الدَّاعینَ إِلَیْکَ صاعِدَهٌ ، وَأَبْوابَ الْإِجابَهِ در هراس است، و صداهای دعا کنندگانت به طرف تو بالا رونده است، و درهای اجابت و پاسخ گویی نیز لَهُمْ مُفَتَّحَهٌ ، وَدَعْوَهَ مَنْ ناجاکَ مُسْتَجابَهٌ ، وَتَوْبَهَ مَنْ أَنابَ إِلَیْکَ برای شان باز شده است؛ و دعای هر کسی که با تو مناجات و به آرامی تو را بخواند مستجاب است، و توبه و بازگشت کسی که به مَقْبُولَهٌ ، وَعَبْرَهَ مَنْ بَکی مِنْ خَوْفِکَ مَرْحُومَهٌ ، وَالْإِغاثَهَ لِمَنِ سوی تو بازگردد پذیرفته شده است، و اشک گریه کننده از ترس تو مورد ترحّم قرار می گیرد؛ و دادرسی برای کسی که اسْتَغاثَ بِکَ مَوْجُودَهٌ ، وَالْإِعانَهَ لِمَنِ اسْتَعانَ بِکَ مَبْذُولَهٌ ، دادخواهی کند موجود است ، و برای کسی که از تو کمک بخواهد، کمک بلاعوض می فرستی؛ وَعِداتِکَ لِعِبادِکَ مُنْجَزَهٌ ، وَزَلَلَ مَنِ اسْتَقالَکَ مُقالَهٌ ، وَأَعْمالَ و وعده هایی که به بندگانت داده ای قطعی است؛ و هر کس از تو درخواست چشم پوشی از لغزش خود را بکند چشم پوشی می کنی؛ الْعامِلینَ لَدَیْکَ مَحْفُوظَهٌ ، وَأَرْزاقَکَ إِلَی الْخَلائِقِ مِنْ لَدُنْکَ و اعمال عمل کنندگان ، نزد تو نگهداری و باقی می ماند؛ و نصیب ها و روزی های تو، به سوی بندگانت نازِلَهٌ ، وَعَوآئِدَ الْمَزیدِ إِلَیْهِمْ واصِلَهٌ ، وَذُنُوبَ الْمُسْتَغْفِرینَ فرستاده می شود؛ و عایدات بیش تر نیز برای شان ارسال و به دست شان می رسد؛ و گناه بخشش خواهان، مَغْفُورَهٌ ، وَحَوآئِجَ خَلْقِکَ عِنْدَکَ مَقْضِیَّهٌ ، وَجَوآئِزَ السَّآئِلینَ عِنْدَکَ بخشیده شده است؛ و خواسته های آفریدگانت، نزد تو برآورده شده است؛ و پاداش و جایزه های درخواست کنندگان نیز مُوَفَّرَهٌ ، وَعَوآئِدَ الْمَزیدِ مُتَواتِرَهٌ ، وَمَوآئِدَ الْمُسْتَطْعِمینَ مُعَدَّهٌ ، نزدت فراوان است؛ و بهره های فراوان پی در پی می رسد؛ و سفره های تو برای گرسنگان گسترده است؛ وَمَناهِلَ الظِّمآءِ مُتْرَعَهٌ . أَللَّهُمَّ فَاسْتَجِبْ دُعآئی ، وَاقْبَلْ ثَنآئی ، و چشمه ها نیز برای سیراب شدن تشنگان ، لبریز و پرآب است . بار الها ؛ پس ، دعایم را مستجاب کن و پاسخ بده ؛ و ثناگوییم را بپذیر ؛ وَاجْمَعْ بَیْنی وَبَیْنَ أَوْلِیآئی ، بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَعَلِیٍّ وَفاطِمَهَ و من و اولیایم را گرد هم آور؛ به حق محمّد، علی، فاطمه، وَالْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ ، إِنَّکَ وَلِیُّ نَعْمآئی ، وَمُنْتَهی مُنایَ ، وَغایَهُ حسن و حسین؛ واقعیّت آن است که سرپرست نعمت های من تویی، و حدّ نهایی آرزو، و نهایت رَجآئی فی مُنْقَلَبی وَمَثْوایَ .

امید من در دنیا و آخرت ، تو هستی .

در کتاب »کامل الزیارات« ، این عبارات در پایان این زیارت آمده است :

أَنْتَ إِلهی وَسَیِّدی وَمَوْلایَ ، إِغْفِرْ لِأَوْلِیآئِنا ، وَکُفَّ عَنَّا أَعْدآئَنا ، تو، خدای من، آقای من و مولای من هستی؛ دوستان ما را بیامرز، و دشمنان ما را از ما باز دار ، وَاشْغَلْهُمْ عَنْ أَذانا ، وَأَظْهِرْ کَلِمَهَ الْحَقِّ وَاجْعَلْهَا الْعُلْیا ، وَأَدْحِضْ و آنان را از آزار ما مشغول ساز ؛ و کلمه و سخن حقّ را آشکار و آن را بالاتر از هر چیز قرار ده، و کَلِمَهَ الْباطِلِ وَاجْعَلْهَا السُّفْلی ، إِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْ ءٍ قَدیرٌ . کلمه باطل را نابود کن، و آن را پایین ترین درجه قرار ده. راستی، تو بر هر کاری توانایی .

سپس امام باقرعلیه السلام فرمود :

هیچ یک از شیعیان ما این کلام )زیارت امین اللَّه( را نزد قبر امیر مؤمنان علیه السلام نمی خواند و دعا نمی کند، مگر آن که دعایش در نامه ای از نور بالا می رود، و مهر پیغمبر بر آن می خورد، و نگهداری می شود تا به قائم آل محمّد علیهم السلام سپرده می شود . در این حال نیز، بشارت و احترامات ویژه و اکرام، برای زیارت کننده ارسال می گردد - اگر خدا بخواهد - .(9)

زیارت وارث (10)

خواندن 89 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات