12 - شب جمعه‌

تأکید و اهتمام دعا برای امام منتظَر علیه السلام در آن از چند مطلب استفاده می‌شود :

یکم : إختصاص روز جمعه به آن حضرت از چند جهت که ان شاء اللَّه تعالی به آنها اشاره خواهیم کرد ، بنابراین شایسته است که در شب آن ، برای آن جناب دعا شود .
دوم : شب جمعه شبِ عرضه شدن أعمال می‌باشد ، بنا به روایتی که مؤلّف کتاب لطائف المعارف آورده است .
سوم : در بعضی از کتابهای معتبر شیعه امامیه روایت آمده که از جمله اعمال شب جمعه آن است که صد بار گفته شود : « اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَ أهْلِکْ عَدُوَّهُمْ مِنَ الجِنِّ وَ الإنسِ مِنَ الأوَّلِینَ وَ الآخِرِین » ( 46 ) . و شیخ ابوجعفر طوسی رحمه الله در کتاب مختصر المصباح هنگام یادآوری وظایف شب جمعه گوید : و بر پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم چنین درود می‌فرستی : « اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَ أهْلِکْ عَدُوَّهُمْ مِنَ الجِنِّ وَ الإنسِ مِنَ الأوَّلِینَ وَ الآخِرِین » . صد بار یا آنقدر که امکان داشته باشد .
چهارم : آنچه حاجی نوری در کتاب النجم الثاقب نقل کرده که خواندن دعای ندبه در شب جمعه - همچون صبح جمعه - مستحب است .
پنجم : أخباری که سفارش و تأکید و ترغیب دارند که شب جمعه دعا شود ، به ضمیمه آنچه بر استحباب مقدم داشتن مؤمن مولایش را در دعا دلالت دارند .
ششم : فحوای روایاتی که در مورد أمر کردن به دعا برای مؤمنین و مؤمنات در آن شب رسیده این است که آن حضرت علیه السلام از همه مؤمنین سزاوارتر است که درباره‌اش دعا کنند .

خواندن 94 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « 11 - روز پنج شنبه‌ 13 - روز جمعه‌ »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات