هشتم : اندوهگین بودن مؤمن از فراق آن حضرت علیه السلام‌

اینکه مؤمن از فراق و دور ماندن از آن حضرت اندوهگین و مهموم باشد ،

و این از نشانه‌های دوستی و اشتیاق به آن حضرت است . و در دیوان منسوب به سرور و سالارمان حضرت امیرالمؤمنین علیه الصلاة و السلام در بیان دلایل و نشانه‌های دوستی راستین چنین آمده :
وَ مِنَ الدَّلائلِ اَنْ یُری من شَوقِهِ
مِثلَ السَّقیمِ و فی الفُؤادِ غَلائلُ
وَ مِنَ الدَّلائلِ اَنْ یُری من اُنْسِهِ
مُستوحشاً من کُلّ ما هوَ شَاغِلُ
وَ مِنَ الدَّلائلِ ضِحْکُهُ بینَ الوَرَی
وَ القَلْبُ مَحْزونٌ کَقَلْبِ الثَّاکِلِ
و از نشانه‌ها این است که از شدت شوقش همچون بیماری دیده شود که دلش از شدّت درد می‌جوشد .
و از نشانه‌ها این است که از فرط اُنس گرفتن با محبوب دیده شود که از هر چه او را از وی مشغول می‌دارد وحشت کند [و گریزان باشد] .
و از نشانه‌ها : خندیدنش در میان مردم است ، در حالی که دلش مالامال از اندوه است همچون زن جوان از دست داده .
و دلیل بر اینکه این امر از نشانه‌های اهل ایمان است ، و در اوج حُسن و برتری می‌باشد اخبار بسیاری است که از امامان معصوم علیهم السلام روایت گردیده ، از جمله :
1 - روایاتی که حاکی است : از جمله نشانه‌های یک فرد شیعه آن است که در اندوه و حزن امامان علیهم السلام محزون و اندوهگین باشد ، و تردیدی در این نیست که غیبت مولایمان حضرت حجّت علیه السلام و آنچه از حزنها و محنتها بر آن حضرت و بر شیعیانش وارد می‌گردد از بزرگترین و مهمترین علل حزن و اندوه امامان علیهم السلام است ، چنانکه از حدیث آینده در فضیلت گریستن بر فراق آن جناب برایتان معلوم خواهد شد ان شاء اللَّه تعالی .
2 - در کتاب کمال الدین به سند خود از مولایمان حضرت ابوالحسن الرضا علیه السلام آورده که فرمود : « چه بسیار زنان جگر سوخته مؤمنه ، و چه بسیار مردان مؤمن اسفناک جگر سوخته خواهد بود آنگاه که ماءِ معین ( = آب گوارا ) مفقود و غایب گردد . . . » ( 257 ) .
3 - در کافی از حضرت ابوعبداللَّه امام صادق علیه السلام روایت آمده که فرمود : « شخصِ مهموم به خاطر ما که غم و اندوهش از جهت ظلمی است که بر ما رفته نَفَس کشیدنش تسبیح گویی است ، و هَمّ او به خاطر أمر ما عبادت است ، و پنهان داشتنش سِرِّ ما را جهاد در راه خداوند است » ( 258 ) .
کلینی فرموده : محمد بن سعید یکی از راویان این حدیث به من گفت : این را با آب طلا بنویس که چیزی بهتر از این ننوشته‌ام .
4 - آنچه در آغاز بخش چهارم کتاب گذشت ، در حدیث ابن ابی‌یعفور که از آن برمی‌آید : یکی از حقوق شخص مؤمن بر مؤمن دیگر آن است که به خاطر اندوه او اندوهگین گردد ، که بدون تردید این حق برای مولایمان حضرت صاحب الزمان علیه السلام بر تمامی افراد با ایمان ثابت است ، به طریق اولویّت قطعی [یعنی هرگاه افراد عادی از مؤمنین چنین حقی را دارا باشند ، امام و مولایمان حضرت حجّت علیه السلام که پیشوای آنان و رکن ایمان است به طور قطع ، سِزاواری بیشتری در این حق برایش ثابت می‌باشد ( 259 ) ] .
5 - در مجلّد سوم بحار از مسمع کردین از امام ابوعبداللَّه صادق علیه السلام روایت آمده که فرمود : « همانا آنکه دلش به خاطر ما به درد آید البته روزی که ما را هنگام مرگش دیدار کند خوشحال خواهد شد ، به طوری که آن خوشحالی و سرور پیوسته در دلش باقی خواهد ماند تا اینکه در کنار حوض کوثر بر ما وارد گردد ، و به درستی که کوثر از دیدن دوستدار ما خرسند می‌شود تا آنکه از انواع غذاها به او می‌چشاند که مایل نشود از کنار آن دور گردد . ای مسمع ، هر آن کس از آن جُرعه‌ای بنوشد دیگر هیچ گاه تشنه نخواهد شد ، و به مشقّت و رنج نخواهد افتاد [یا هیچ وقت آبی نخواهد خواست] ، و آن به خنکی کافور است و بوی مشک و مزه زنجبیل ، از عسل شیرین‌تر و از کره لطیف‌تر و از اشک زُلالتر و از عنبر خوش‌بوتر است ، از تسنیم ( چشمه بلند و بالای بهشت ) بیرون می‌آید و بر نهرهای بهشت می‌گذرد ، بر روی زمینه‌ای از دُرّ و یاقوت روان است ، در آن جامهایی هست بیش از شمار ستارگان آسمان ، بوی آن از مسافت هزار سال به مشام می‌رسد ، جامهای آن از طلا و نقره و گوهرهای مختلف می‌باشد ، بوی خوشِ آن ، بر صورت نوش کننده‌اش می‌وزد تا آنکه شخصی که از آن نوشیده می‌گوید : ای کاش اینجا واگذاشته می‌شدم که به جای این هیچ چیز دیگری نخواهم و از آن دور نشوم ، البته تو ای کردین از کسانی هستی که از آن سیراب می‌گردند .
و هیچ چشمی به خاطر ما گریان نشود مگر اینکه به نعمت نگاه کردن به کوثر نایل گردد ، و به دوستان ما ، از آن بنوشانند ، و البته چنین است که هر کس از آن می‌آشامد لذّت و مزه و اشتهایی خاص برایش حاصل می‌گردد بیش از شخص دیگری که محبتش نسبت به ما کمتر است . . . » ( 260 ) .

خواندن 89 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات