مقدمه - نتایج دعا برای فرج‌

مقدمه

مقصود اصلی تألیف کتاب نیز بیان همین موضوع بوده است ، و شایسته است پیش از شروع به مقصود چند نکته را تذکر دهیم :

1 - بدان که هدف این است که هر چه خوبی و ثمره و فایده مهم ، بر مسئله تعجیل فرج مولی صاحب الزمان عجل اللَّه فرجه مترتب است ، اینجا بیاوریم ، خواه آن فائده منحصر در این عمل شریف باشد و خواه ضمن عمل دیگری که از ناحیه شرع مقدس رسیده ، بوده باشد .
و منظور این نیست که تمام آثار و فوایدی که ذکر می‌کنیم مربوط به این عمل ( دعا ) بدانیم . و نیز نمی‌توان گفت که فواید این دعا منحصر در همین مطالبی است که می‌آوریم ، بلکه چه بسا کسی که در احادیث و روایات جستجو کند اضافه بر آنچه آورده‌ام مطالبی بیابد ، که آنچه ندانسته‌ام بیشتر از آن است که دانسته‌ام و آنچه نگاشته‌ام از برکات آقا و مولایم حضرت صاحب الزمان عجل اللَّه فرجه می‌باشد .
هُوَ الْعَلَمُ الْهادِی بِاِشْراقِ نُورِهِ
وَ اِنْ غابَ عَنْ عَیْنی کَوَقْتِ ظُهُورهِ
اَلَمْ تَرَ اَنَّ الشَّمْسَ یُنْشَرُ ضَوءُها
اذا هِیَ تَحْتَ الْقَزْعِ حینَ عُبُورِهِ
اوست آن نشانه که با اشراق نورش هدایت کند
اگر چه از چشمانم غایب است ، همچون زمان ظهورش هدایتگر است
مگر نمی‌بینی که خورشید نورش همه جا پراکنده می‌شود
با اینکه در پس ابرهای عبور کننده قرار می‌گیرد
این دو بیت را با الهام از مضامین توقیع شریف آن حضرت که در بخش سابق ، در نفع آن حضرت گذشت ، سروده‌ام .
2 - ممکن است برای بعضی توهم شود که چون امام زمان علیه السلام وسیله رسیدن برکات به مخلوقات است ، بنابراین از مردم بی‌نیاز و مستغنی است ، بنابراین چه نیازی به دعای مردم هست ؟
به این توّهم به چند وجه پاسخ می‌دهیم :
الف ) اینکه دعای ما برای آن حضرت از باب هدیه شخص حقیر فقیری به راد مرد بزرگواری است . و تردیدی نیست که این نشانه نیاز این فقیر به بخشش آن بزرگ است ، و این شیوه بندگان نسبت به ارباب می‌باشد ، چه خوش گفته‌اند :
اَهْدَتْ سُلَیْمانَ یَوْمَ الْعیدِ قُبَّرِةٌ
بِرِجْلَةٍ مِنْ جَرادٍ کانَ فِی فیها
تَرَنَّمَتْ بِلَطیفِ الْقَوْلِ ناطِقَة
اِنَّ الْهَدایا عَلی مِقْدارِ مُهْدِیها
به عیدی مورچه رانِ جرادی
نمودی هدیه از بهر سلیمان
چه خوش گفتا که قدر خویش هر کس
نماید هدیه‌ای تقدیم سلطان
ب ) آنچه از روایات به دست می‌آید ، ظاهراً این است که وقت ظهور امام زمان علیه السلام از امور بدائیّه است که امکان پیش و پس افتادنش هست - چنانکه در حرف عین اشاره شد - بنابراین شاید جلو افتادن آن به جدّیت و اهتمام اهل ایمان در دعا کردن برای تعجیل فرج آن حضرت مشروط باشد .
دلیل بر آن حدیثی است که به نقل مجلسی در بحار در تفسیر عیّاشی به روایت فضل بن ابی‌قرّه از امام صادق علیه السلام آمده ، راوی می‌گوید : شنیدم که حضرت ابوعبداللَّه صادق علیه السلام می‌فرمود : خداوند به ابراهیم وحی فرستاد که برایش فرزندی متولد خواهد شد . آن جناب این خبر را به ساره داد . ساره گفت : آیا من فرزندی خواهم زایید در حالی که پیرزنم ؟ پس خداوند به ابراهیم وحی فرستاد که او ( ساره ) خواهد زایید و فرزندانش چهارصد سال عذاب خواهند شد به خاطر اینکه سخن مرا جواب گفت .
امام صادق علیه السلام فرمود : وقتی عذاب و سختی بر بنی اسرائیل طول کشید ، به درگاه خداوند چهل روز گریه و ناله کردند ، پس خداوند به موسی و هارون وحی فرستاد که بنی اسرائیل را خلاص کنند ، و از صد و هفتاد سال صرف نظر کرد .
حضرت صادق علیه السلام افزود : شما نیز همین طور اگر این کار را بکنید خداوند از ما فرج می‌کند ، ولی اگر چنین نباشید این امر تا آخرین حد خواهد رسید ( 859 ) .
ج ) تردیدی نیست که امامان علیهم السلام - به مقتضای وضع انسانی خود - به بیماریها و غمها و اندوهها دچار می‌شوند که برای رفع آنها وسائلی هست که برخی از آن وسائل از اهل ایمان ساخته است ، و از مهمترین وسائلِ دفع بلا و گرفتاری ، جدّیت و اهتمام در دعا کردن و از خدا خواستن است ، چنانکه روایات بر آن معنی دلالت می‌کنند از جمله :
در اصول کافی به سند صحیحی از حَمّاد بن عثمان مروی است که گفت : شنیدم آن حضرت می‌فرمود : به درستی که دعا قضا را برمی‌گرداند و پیچیدگی آن را می‌گشاید ، چنانکه رشته نخ باز تاب شود با اینکه به سختی تابیده شده باشد ( 860 ) .
و نیز در خبر صحیح دیگری از زراره آمده که گفت : حضرت ابوجعفر باقر علیه السلام به من فرمود : آیا تو را راهنمایی نکنم به چیزی که رسول اللَّه صلی الله علیه وآله وسلم در آن استثنایی نزده ؟ عرض کردم : چرا . فرمود : دعا ، که قضای پیچیده سخت را برمی‌گرداند - و انگشتانش را به هم فشرد - ( 861 ) .
و نیز احادیث دیگری که در جای خود ذکر شده . بنابراین هرگاه مؤمن احتمال دهد ابتلای مولای خودش را - که از جانش عزیزتر است - ؛ احتمال دهد که امام او به یکی از امور یاد شده دچار گردیده ، کوشش و جدّیت خواهد کرد که به وسیله دعا آن را از او دور گرداند ، همانطور که با وسائل از او دفاع می‌نماید .
د ) با توجه به اینکه ما هدف ارزنده‌ای داریم که موانعی جلو رسیدن به آن را گرفته است ، بر ما واجب است که در دفع و رفع آن موانع همّت و جدّیت کنیم ، و چون تأخیر ظهور مولای ما صاحب الزمان علیه السلام به سبب موانعی است که از ناحیه خود ما سرچشمه گرفته ، بر ما است که از خداوند متعال برطرف کردن آن موانع را بخواهیم . پس دعا کردن برای تعجیل فرج امام عصر علیه السلام در حقیقت دعا برای خودمان و سودمند به حالمان می‌باشد .
خود آن حضرت هم به این معنی اشاره فرموده ، در توقیعی که در کتابهای کمال الدین و احتجاج و بحار ( 862 ) آمده است : و بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که آن فرج شما است .
و این اشاره به بی‌نیازی آن حضرت از ما می‌باشد .
ه ) فضل و رحمت و لطف و عنایت الهی حدّ و مرز و پایانی ندارد ، همچنین در وجود امام علیه السلام کمبود و نقصانی که مانع پذیرش فیض الهی باشد ، نیست . بنابراین هیچ مانعی ندارد که با دعای مؤمنین برای مولا و آقایشان ، عنایت و لطف مخصوصی به حضرتش برسد .
و اینکه گفته‌اند : چون امامان علیهم السلام وسیله و واسطه رسیدن فیض به بندگان هستند ، منافات دارد با اینکه به وسیله بندگان به درجه‌ای نایل شوند ، جز استبعداد و تعجّب چیزی نیست ، و هیچ گونه منافاتی ندارد که امامان علیهم السلام علّت غائی و هدف از آفرینش مخلوقات باشند ، و فیض خداوند به وسیله ایشان به مخلوقات برسد ، در عین حال از لوازم و ویژگیهای بشری نیز برخوردار ، و برای زندگی ظاهری خود به آنچه از زمین می‌روید نیازمند باشند - همانطور که سایر مردم محتاج هستند - .
از آنچه گفتیم این معنی نیز معلوم شد که نتیجه و ثمره صلواتِ مؤمنین بر پیغمبر و آل‌پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم ، هم به خود درود فرستندگان برمی‌گردد و هم به کسانی که بر آنها درود فرستاده شده ، نه از این جهت که احتیاجی به صلوات و درود فرستادن مؤمنین باشد تا اشکالات یاد شده وارد گردد ، بلکه از این جهت که آنها ( پیغمبر و آل او صلی اللَّه علیهم ) قابلیّت و شایستگی دارند ، زیرا خداوند بلند مرتبه بدانان فیضهایی که حدّ و نهایت ندارد ، ارزانی داشته است چرا که ، همیشگی و استمرار و تازه شدن این فیوضات ، از لوازم قدرت کامل و تمام و همگانی و همیشگی خداوند می‌باشد .
3 - امکان دارد که میان فرمان به دعا برای تعجیل فرج و ظهور مولایمان صاحب الزمان و احادیثی که از تعجیل در ظهور نهی کرده ، تناقضی احساس شود . - ما ان شاء اللَّه این احادیث را در باب هشتم بیان خواهیم داشت - ولی این گمان نادرست است ، زیرا شتابی که از آن نهی شده است ، سه گونه می‌باشد :
اوّل : آن شتابی که موجب یأس و ناامیدی از ظهور قائم علیه السلام شود . زیرا فرد به خاطر کم صبری و ناشکیبایی می‌گوید : اگر ظهور شدنی بود ، هم اکنون واقع می‌شد و به تأخیر افتادن آن؛ فرد را به سوی انکار صاحب الزمان سوق می‌دهد .
دوّم : آن شتابی که منافی تسلیم فرمان خدا و رضا به قضاء و حکم خدا باشد . و اینگونه شتاب برای ظهور ، اگر ظهور به عقب افتد ، فرد را به سوی انکار حکمت آفریدگار بلند مرتبه می‌کشاند .
از اینروی در دعایی که توسط جناب عثمان بن سعید عَمْری روایت شده چنین می‌خوانیم : فَصَبّرْنی عَلی ذلِکَ حَتّی لا اُحِبَّ تَعْجیلَ ما اَخَّرْتَ وَ لا تَأْخیرَ ما عَجَّلْتَ وَ لا اَکْشِفَ عَمّا سَتَرْتَ وَ لا اَبْحَثَ عَمّا کَتَمْتَ وَ لا اُنازِعَکَ فی تَدْبیرِکَ وَ لا اَقُولَ لِمَ ؟ وَ کَیْفَ! وَ ما بالُ وَلیِّ الْاَمْرِ لا یَظْهَرُ ؟ وَ قَدِ امْتَلَئَتِ الْاَرْضُ مِنَ الْجَوْرِ ؟ !
پروردگارا مرا بدان ( غیبت آن حضرت ) صبر و تحمل ده تا دوست ندارم آنچه به تأخیر انداخته‌ای جلو بیفتد ، و نه آنچه را تعجیل بخواهی من به تأخیرش مایل باشم ، و هر چه تو در پرده قرار داده‌ای افشایش را نطلبم ، و در آنچه نهان ساخته‌ای کاوش ننمایم و در تدبیر امور جهان با تو [که همه مصالح را می‌دانی] به نزاع نپردازم ، و نگویم که چرا و چگونه و از چه جهت ولیّ امرِ غایب آشکار نمی‌شود و ظهور نمی‌کند در حالی که زمین پر از ستم گردیده است ؟ ! ( 863 ) . . . .
اگر اشکال کنید : بدون شک دعا کردن برای تعجیل ظهور از محبّت و شوق سرچشمه می‌گیرد ، و این منافات دارد با فرمایش حضرت که : تا دوست ندارم آنچه به تأخیر انداخته‌ای جلو بیفتد . . . .
در جواب می‌گویم : در گذشته بیان نمودیم که از احادیث به دست می‌آید که زمان فرج و ظهور از اموری است که بداء در آن راه دارد ، بنابراین وقتی یک فرد دلباخته امام عصر - عجل اللَّه فرجه - نزدیک شدن وقت دیدار و ظهور آن حضرت را ممکن بداند که با کوشش و اهتمام در دعا کردن ، این مقصود تحقق‌پذیر است ، تمام تلاش و جدّیت خود را در این راه مبذول خواهد داشت ، و این کار با تسلیم بودن به آنچه در علم الهی تقدیر شده است هیچ گونه منافاتی ندارد .
البته اگر بر فرض ، آن وقت معیّن را که خداوند حتم نموده ، و قضای غیر قابل تغییر و تبدیل الهی بر آن تعلق گرفته ، اگر آن وقت را دقیقاً بداند ، دیگر جایی برای دعا کردن نمی‌ماند ، و باید به امر پروردگار تسلیم باشد .
سوّم : عجله‌ای که سبب پیروی از گمراهان و گمراه کنندگان و شیاطین بدعت گذار شود ، که پیش از ظاهر شدن علامتهای حتمی که از پیشوایان معصوم علیهم السلام روایت شده ، اقدام به فریب دادن افراد می‌نمایند - چنانکه برای بسیاری از جاهلان اتفاق افتاد - خداوند ما و تمام مؤمنین را از نیرنگهای شیاطین محفوظ بدارد .
در بخش هشتم در این باره به تفصیل سخن خواهیم گفت و روایات مربوط به آن را می‌آوریم ، در اینجا فقط اشاره‌ای شد .
بیان دیگری در حلّ این اشکال به نظر رسیده اینکه : عجله کردن بر دو قسم است : ممدوح و مذموم .
عجله مذموم : آن است که انسان خواستار انجام گرفتن چیزی پیش از رسیدن وقت آن بوده باشد ، که از جهت عقل و نقل زشت و ناپسند است .
و عجله ممدوح : آن است که شخص در اوّلین فرصت امکان ، تحقّق یافتن امری را بخواهد .
و چون ظهور حضرت صاحب الامر علیه السلام از اموری است که - به خواست خدا - ممکن است جلو بیفتد و منافع آن نیز بی‌شمار است ، هر مؤمنی که بر این باور باشد بر خود واجب می‌داند که جدّیت کند تا در اوّلین زمانی که صلاحیّت ظهور در آن باشد؛ خداوند آن را برساند ، در عین حال صبر کند و تسلیم باشد تا آن هنگام فرا رسد . ان شاء اللَّه توضیح بیشتری در این باره خواهد آمد .
اکنون به بیان آثار و فواید و ویژگیهایی که بر دعا کردن برای تعجیل فرج مترتّب است ، می‌پردازیم . ابتدا فهرست‌وار سپس با تفصیل و توضیح بیشتر به مقتضای حال بیان می‌کنیم :
1 - فرمایش حضرت ولیّ عصر عجل اللَّه فرجه : و بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که آن فَرَجِ شما است .
2 - این دعا سبب زیاد شدن نعمتها است .
3 - و اظهار محبّت قلبی .
4 - و نشانه انتظار .
5 - و زنده کردن امر ائمه اطهار علیهم السلام .
6 - و مایه ناراحتی و وحشت شیطان لعین .
7 - و نجات یافتن از فتنه‌های آخر الزمان .
8 - و ادا کردن قسمتی از حقوق آن حضرت است - که ادا کردن حقّ هر حقداری واجب‌ترین امور است - .
9 - و تعظیم خداوند و دین خداوند است .
10 - حضرت صاحب الزمان عجل‌اللَّه فرجه در حق او دعا می‌کند .
11 - و شفاعت آن حضرت در قیامت شامل حال او می‌شود .
12 - و شفاعت پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم ان شاء اللَّه شامل حالش می‌شود .
13 - و این دعا فرمانبری امر الهی و طلب فضل و عنایت او است .
14 - و مایه استجابت دعا می‌شود .
15 - و ادا کردن اجر و مزد رسالت است .
16 - و مایه دفع بلا است .
17 - و سبب وسعت روزی است ان شاء اللَّه .
18 - و باعث آمرزش گناهان می‌شود .
19 - و تشرّف به دیدار آن حضرت در بیداری یا خواب .
20 - و رجعت به دنیا در زمان ظهور آن حضرت .
21 - و از برادران پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم خواهد بود .
22 - و فَرَجِ مولای ما حضرت صاحب الزمان علیه السلام زودتر واقع می‌شود .
23 - و پیروی از پیغمبر و امامان صلوات اللَّه علیهم اجمعین خواهد بود .
24 - و وفای به عهد و پیمان خداوندی است .
25 - و آثار نیکی به والدین برای دعا کننده حاصل می‌گردد .
26 - و فضیلت رعایت و ادای امانت برایش حاصل می‌شود .
27 - و زیاد شدن اشراق نور امام علیه السلام در دل او .
28 - و طولانی شدن عُمْر ان شاء اللَّه تعالی .
29 - و تعاون و همکاری در کارهای نیک و تقوی .
30 - و رسیدن به نصرت و یاری خداوند و پیروزی بر دشمنان به کمک خداوند .
31 - و هدایت به نور قرآن مجید .
32 - و نزد اصحاب اعراف معروف می‌گردد .
33 - و به ثواب طلبِ علم نایل می‌شود ان شاء اللَّه .
34 - و از عقوبتهای اخروی ان شاء اللَّه ایمن می‌ماند .
35 - و هنگام مرگ به او مژده می‌رسد و با او به نرمی رفتار می‌شود .
36 - و این دعا اجابت دعوت خدا و رسول صلی الله علیه وآله وسلم است .
37 - و با امیرالمؤمنین علیه السلام در درجه آن حضرت خواهد بود .
38 - و محبوبترین افراد نزد خداوند خواهد بود .
39 - و عزیزترین و گرامی‌ترین افراد نزد پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم می‌شود .
40 - و ان شاء اللَّه از اهل بهشت خواهد شد .
41 - و دعای پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم شامل حالش می‌گردد .
42 - و کردارهای بد او به کردارهای نیک مبدّل شود .
43 - و خداوند متعال در عبادت او را تأیید فرماید .
44 - و ان شاء اللَّه با این دعا عقوبت از اهل زمین دور می‌شود .
45 - و ثواب کمک به مظلوم را دارد .
46 - و ثواب احترام به بزرگتر و تواضع نسبت به او را دارد .
47 - و پاداش خونخواهی مولای مظلوم شهیدمان حضرت ابی‌عبداللَّه الحسین علیه السلام را دارد .
48 - و شایستگی دریافت احادیث ائمه اطهار علیهم السلام را می‌یابد .
49 - و نور او برای دیگران نیز - روز قیامت - درخشان می‌گردد .
50 - و هفتاد هزار نفر از گنهکاران را شفاعت می‌کند .
51 - و دعای امیرالمؤمنین علیه السلام درباره او روز قیامت .
52 - و بی‌حساب داخل بهشت شدن .
53 - و ایمن بودن از تشنگی روز قیامت .
54 - و جاودانه بودن در بهشت .
55 - و مایه خراش روی ابلیس و مجروح شدن دل او است .
56 - و روز قیامت هدیه‌های ویژه‌ای دریافت می‌دارد .
57 - و خداوند عز و جل از خدمتگزاران بهشت نصیبش فرماید .
58 - و در سایه گسترده خداوند قرار گرفته و رحمت بر او نازل می‌شود - مادامی که مشغول آن دعا باشد - .
59 - و پاداش نصیحت مؤمن را دارد .
60 - و مجلسی که در آن برای حضرت قائم - عجل اللَّه فرجه - دعا شود ، محل حضور فرشتگان گردد .
61 - و دعا کننده مورد مباهات خداوند شود .
62 - و فرشتگان برای او طلب آمرزش می‌کنند .
63 - و از نیکان مردم - پس از ائمه اطهار علیهم السلام - می‌شود .
64 - و این دعا اطاعت از اولی الامر است که خداوند اطاعتشان را واجب ساخته است .
65 - و مایه خرسندی خداوند عز و جل می‌شود .
66 - و مایه خشنودی پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم می‌گردد .
67 - و این دعا خوشایندترین اعمال نزد خداوند است .
68 - و از کسانی خواهد بود که خداوند در بهشت به او حکومت دهد ان شاء اللَّه تعالی .
69 - و حساب او آسان می‌شود .
70 - و این دعا در عالم برزخ و قیامت مونس مهربانی خواهد بود .
71 - و این عمل بهترین اعمال است .
72 - و مایه دوری غصه‌ها می‌شود .
73 - و دعای هنگام غیبت بهتر از دعای هنگام ظهور امام علیه السلام است .
74 - و فرشتگان درباره‌اش دعا می‌کنند .
75 - و دعای حضرت سیّد السّاجدین علیه السلام - که نکات و فواید متعددی دارد - شامل حالش می‌شود .
76 - و این دعا تمسّک به ثقلین ( کتاب و عترت ) است .
77 - و چنگ زدن به ریسمان الهی است .
78 - و سبب کامل شدن ایمان است .
79 - و مانند ثواب همه بندگان به او می‌رسد .
80 - و تعظیم شعائر خداوند است .
81 - و این دعا ثواب شهید با پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم را دارد .
82 - و ثواب شهید زیر پرچم حضرت قائم علیه السلام را دارد .
83 - و ثواب احسان به مولای ما حضرت صاحب الزمان - عجل اللَّه فرجه - را دارد .
84 - و در این دعا ثواب گرامی داشتن عالم هست .
85 - و پاداش گرامی داشتن شخص کریم را دارد .
86 - و در میان گروه ائمه اطهار علیهم السلام محشور می‌شود .
87 - و درجات او در بهشت بالا می‌رود .
88 - و از بدی حساب در روز قیامت ایمن باشد .
89 - و نایل شدن به بالاترین درجات شهدا روز قیامت .
90 - و رستگاری به شفاعت فاطمه زهرا علیها السلام .
و در آخر؛ فصلی قرار می‌دهیم که متضمن بیان ده خصوصیّت است که بر قضاء حاجت مؤمن مترتب است ، و از آثار این دعا می‌باشد .
و حالا می‌پردازیم به توضیح و شرح اموری که فهرست آنها از نظرتان گذشت ، خداوند یار و نگهدار است .

خواندن 78 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات