حرف ب‌

1 - بخشش آن حضرت‌

در بحار از حضرت ابوجعفر باقر علیه السلام در وصف حضرت قائم عجل‌اللَّه تعالی فرجه آمده است :

و تمام اموال دنیا از برون و درون زمین در خدمتش جمع می‌شود پس به مردم می‌فرماید : بیایید به سوی آنچه در راه رسیدن به آن رحمهایتان را قطع کردید و خونهای حرام ریختید و محرمات خدای عزّ و جل را مرتکب شدید . آنگاه آنقدر می‌بخشد که هیچ کس پیش از او نبخشیده است ( 106 ) .
در عنوان سخاوت آن حضرت نیز مطالبی که به این بحث مربوط است خواهد آمد .

2 - بپاداشتن حجّتها و راهنمایان‌

از جمله فیوضات وجود اقدس آن حضرت برانگیختن حجتهایی برای مردم است تا آنان را راهنمایی و ارشاد کنند و امورشان را اصلاح نمایند . در توقیع شریف که در احتجاج روایت شده آمده است : و امّا در حوادث و پدیده‌هایی‌که رخ می‌دهد پس به راویان حدیث ما مراجعه کنید به درستی که آنان حجّت من بر شمایند و من حجّت اللَّه هستم ( 107 ) .

3 - بلاء آن حضرت ( ابتلا به مصیبتها )

شیخ صدوق به سند خود از حضرت سیدالساجدین علی بن الحسین علیهما السلام روایت کرده که فرمود : در حضرت قائم از هفت پیغمبر نشانه هست . ( تا آنجا که فرمود ) و امّا از ایوب ، فرج و گشایش پس از ابتلا ( 108 ) .

4 - برکات آن حضرت‌

در بخش سوم گفتیم که تمام نعمتهای ظاهری و باطنی آشکار و نهان که در زمان آن حضرت به بندگان می‌رسد ، از برکات وجود اوست - که درود و صلوات خداوند بر او باد - احادیث در این باره بسیار است بیش از حد تواتر و به همین جهت است که در توقیعی که در احتجاج روایت شده ، آمده است : و امّا نحوه بهره‌وری از من به هنگام غیبتم همانند استفاده از خورشید است موقعی که ابر آن را از دیده‌ها پنهان کند ( 109 ) .

خواندن 77 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « حرف الف حرف ت‌ »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات