حرف ذال‌

1 - ذَبّ ( 273 ) دشمنان از مؤمنان در غیبت و ظهور آن حضرت‌

اما در زمان غیبت آن حضرت به دعای آن حضرت خواهد بود ،

چنانکه گذشت . و امّا در حضور آن بزرگوار که در بحث جهاد و جنگ آن حضرت با دشمنان بیان گردید ، و نیز از قتل و کشتن کافرین به شمشیر او ، و ذلّت دشمنان به دست با کفایتش مطالبی در این رابطه بیان خواهد شد إِنْ شاء اللَّه .

2 - ذلّت دشمنان به دست آن حضرت بعد از ظهور

در کافی از حضرت ابوجعفر باقر علیه السلام روایت شده که فرمود : هرگاه قائم بپاخیزد ایمان را بر هر ناصبی عرضه می‌کند ، پس اگر به طور حقیقی آن را پذیرفت ( که هیچ ) و گرنه گردنش را می‌زند ، یا باید جزیه بدهد ، چنانکه امروزه اهل ذمّه جزیه می‌دهند ، و همیان بر کمر می‌بندد و آنها را از شهرها به سوی شهرهای بزرگ می‌راند ( 274 ) .
می‌گویم : در حرف الف مطالبی که بر این معنی دلالت می‌کرد ، گذشت .
و در کافی از حضرت ابی‌عبداللَّه صادق علیه السلام منقول است که فرمود : حقّ را دولتی و باطل را دولتی است و هر کدام از آنها در دولت دیگری ذلیل و خوار است ( 275 ) .
و در بحار از حضرت ابوجعفر باقر علیه السلام است که درباره آیه « تَرْهَقُهُمْ ذِلَّةٌ ذلِکَ الْیَومُ الَّذی کانُوا یُوعَدُونَ » ( 276 ) ؛ ذلت آنان را فراگیرد؛ این همان روزی است که [رسولان حق] به آنان وعده می‌دادند . فرمود : یعنی روز خروج قائم علیه السلام ( 277 ) .
و در تفسیر علی بن ابراهیم از حضرت ابی‌عبداللَّه صادق علیه السلام درباره آیه : « فَاِنَّ لَهُ مَعیشَةً ضَنْکاً » ( 278 ) ؛ پس به راستی که معیشت تنگی خواهد داشت . آمده که فرمود : این وضع قسم به خدا برای ناصبیان است ، معاویه بن عمّار عرضه داشت : فدایت شوم روزگار دراز و طولانی آنها را دیده‌ایم که در کفایت و وسعت به سر برده تا مرده‌اند . حضرت فرمود : وضع سخت ، قسم به خدا برای آنها در رجعت خواهد بود که عذره خواهند خورد ( 279 ) .

خواندن 90 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « حرف دال‌ حرف راء »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات