حرف سین‌

1 - سیره و روش آن حضرت عجّل اللَّه فرجه‌

از آنچه درباره زهد آن حضرت گذشت شیوه او نیز معلوم می‌شود .

اضافه بر آن در بحار از حضرت ابوجعفر باقر علیه السلام در وصف امام قائم علیه السلام آمده که : هرگاه قیام کند ، شیوه پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم را پیش خواهد گرفت ( 293 ) .
و در دعوت آن حضرت به سوی حقّ مطالبی که دلالت بر این معنی داشت گذشت .
همچنین در بحار از شیخ نعمانی به سند خود از عبداللَّه بن عطا روایت کرده که گفت : از حضرت امام باقر علیه السلام پرسیدم : هرگاه قائم علیه السلام بپاخیزد با چه شیوه‌ای در میان مردم عمل خواهد کرد ؟ فرمود : اساس پیش از خود را ویران می‌سازد همانطور که رسول‌اللَّه صلی الله علیه وآله وسلم انجام داد و اسلام را از نو شروع می‌کند ( 294 ) .
و در کتاب بصائر الدرجات به سند خود از عبدالملک بن اَعین آمده که گفت : حضرت امام باقر علیه السلام بعضی از کتابهای علی علیه السلام را به من نشان داد ، سپس فرمود : برای چه این کتابها نوشته شده ؟ عرض کردم : چقدر مطلب روشن و واضح است . فرمود : بگو . عرض کردم : چون می‌دانست که قائم شما روزی قیام خواهد کرد ، پس دوست داشت که به اینها عمل کند . فرمود : راست گفتی ( 295 ) .

2 - سخاوت آن حضرت عجل اللَّه فرجه‌

از آنچه در خلق آن حضرت گذشت و آنچه در نداها می‌آید می‌توان مطلب را درک کرد ، و نیز در بحار از شیخ نعمانی از حضرت ابوجعفر باقر علیه السلام روایت شده که فرمود : گویا می‌بینم که این دین شما از شما روی گردان و در خون خود غوطه‌ور است ، و هیچ کس نتواند آن را به شما بازگرداند مگر مردی از اهل البیت که هر سال دو بار بر شما بخشش خواهد کرد و هر ماه دو نوع روزی به شما خواهد داد ، در زمان او به شما حکمت عطا می‌شود به حدّی که زن در خانه خودش نشسته باشد و از روی کتاب خدا و سنّت پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم حکم نماید ( 296 ) .
و در حدیث دیگری از آن حضرت آمده که : تمام اموال دنیا از ظاهر و باطن زمین به نزد آن جناب جمع می‌گردد و به مردم گفته می‌شود : بیایید این چیزی است که شما به خاطر آن خویشاوندیتان را قطع کردید ، و خونهای به ناحق ریختید و در راه به دست آوردن آن حرامها مرتکب شدید .
پس آن حضرت ثروتی به آنها می‌بخشد که هیچ کس پیش از او چنین نبخشیده باشد ( 297 ) .
و از پپغمبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم روایتی از طریق عامّه منقول است که فرمود : مردی نزد مهدی می‌آید و می‌گوید : به من عطایی فرمای ، پس به مقداری که آن شخص بتواند حمل نماید لباسش را پر می‌کند ( 298 ) .
و در حدیث دیگری از طریق آنها آمده که : پولها در آن هنگام انباشته است که شخصی برمی‌خیزد و می‌گوید : ای مهدی به من چیزی بده . می‌فرماید : برگیر ( 299 ) .
و در غایه المرام از طریق آنها از رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم روایت است که در حدیث ابوسعید خدری آمده : پولها و اموال در آن روز انباشته خواهد بود ، کسی که به نزد او می‌آید و درخواستی دارد ، آنقدر که بتواند حمل کند ، به او می‌دهد ( 300 ) .
و در حدیث دیگری از ابوهریره آمده که گفت : رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : در آخرالزمان خلیفه‌ای خواهد بود که بی‌شماره بخشش می‌کند ( 301 ) .
می‌گویم : در بحث کرم آن جناب مطالبی مناسب با این خواهد آمد . اِنْ شاء اللَّه تَعالی و چه خوش گفته‌اند :
بَنَتِ الْمَکارِمُ وَسطَ کَفّکَ مَنْزِلاً
فَجَمیعُ مالِکَ لِلْاَنامِ مُباحٌ
وَ اِذَا الْمَکارِمُ اَقْفَلَتْ اَبْوابَها
یَوْماً فَاَنْتَ لِقفلها مِفْتاحٌ
مکارم اخلاق میان کف دستت منزل گرفته‌اند ، [گوئی] پس همه مال تو برای مردم مباح است .
و اگر روزی مکارم درهای خود را قفل کند و ببندد پس تو برای آن قفلها کلید هستی .
و دیگری گفته :
هُوَ البَحْرُ مِنْ اَیِّ النَّواحی اَتَیتَه
وَ لُجَّتُهُ الْمَعْرُوفُ وَ الْبِرُّ ساحِلُه
تَعَوَّدَ بَسْطَ الْکَفِّ حَتّی لَو اَنَّهُ
اَرادَ اِنْقباضاً لَمْ تُطِعْهُ أَنامِلُه
فَلَوْ لَمْ یَکُنْ فی کَفِّهِ غَیرَ نَفْسِهِ
لَجادَ بِها فَلْیَتَّقِ اللَّهَ سائلُه
او دریا است از هر طرف [که خواهی] به سوی او آیی ، و امواجش نیکی و کرانه‌اش احسان است .
به گشاده دست بودن عادت کرده به طوری که اگر بخواهد دست خود را ببندد انگشتانش یاری نمی‌کنند .
و اگر هر آینه در کفش چیزی جز روانش نباشد ، همان را خواهد بخشید ، پس درخواست کننده‌اش باید از خدا بترسد [و پروا کند که هر چیزی از او نخواهد] .
و نگارنده این کتاب - که خداوند او را مورد عفو قرار دهد - به تضمین این شعر سروده است :
اِنَّ الَّذی خَلَقَ المکارمَ حازها
فی ذَاتِ آدَم لِلْاِمامِ الْقائِمِ
همانا آنکه نیکیها را آفرید همه آنها را در ذات آدم علیه السلام برای امام قائم عجل‌اللَّه فرجه ، فراهم آورد .

خواندن 90 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « حرف زاء حرف شین »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات