سه شنبه, 15 خرداد 1397 08:16

دعای عهد ، سرود صبحگاهی ، میثاق همیشگی

نويسنده: سيد محمد ابطحي

نمی دانم شما صبحتان را چگونه آغاز می کنید ؟ با نام که با یاد که و چگونه ؟

اما بد نیست تجربه دیگران را در این باره امتحان کنید.بعضی ها ، بهترین عشق دنیا نصیبشان شده و هر روز را با یاد و نام او شروع می کنند. این شروع که نوعی نیایش و سرود صبحگاهی عاشقان امام مهدی عجل الله تعالی فرجه است، به «دعای عهد» مشهور است وآثار و فایده های بسیاری دارد.یکی از نزدیکان امام خمینی (ره) می گوید: « یکی از چیزهایی که امام در روزهای آخر به من توصیه می کردند، خواندن دعای عهد بود.ایشان می گفتند :صبح ها سعی کن این دعا را بخوانی؛ چون در سرنوشت دخالت دارد.» 1
برخی از بزرگان نیز مقید بودند براساس روایت امام صادق (علیه السلام) ،حتما چهل روز پشت سر هم این دعا را زمزمه کنند.«امام حتی در موقعی که در بیمارستان بستری بودند، از انس با کتاب مفاتیح الجنان غافل نبودند.پس از رحلت جان گداز ایشان که مفاتیح شان را از بیمارستان به بیت منتقل می کردیم، متوجه شدیم امام در مفاتیح خود در کنار دعای شریف عهد که آن را یک اربعین می خواندند ، تاریخ شروع را هشت شوال نوشته اند.»2

محتوا و مضامین عالی این دعا ، هفت محور دارد:

1. اعتراف به عظمت پروردگار
2. درود بر امام مهدی (علیه السلام)
3. تجدید بیعت با امام مهدی (علیه السلام)
4. درخواست قرار گرفتن در زمره یاران حضرت
5. رجعت
6. ظهور
7. دیدار
مهم ترین فراز و مضمون این دعا، مسئله تجدید بیعت با امام زمان (علیه السلام) است. کسی که امام زمانش را بشناسد و به او عشق ورزد، با او عهد و پیمان می بندد؛ زیرا پذیرش ولایت و عشق به آن ، بدون عهده داری و مسئولیت پذیری ، هوس و لاف عشقی بیش نیست ؛« که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها» کسی که صبحش را با زمزمه این سرود آغاز می کند، در برابر خواسته ها ، آرزوها و آرمان های امامش ،«عهد» می بندد و آن عهد را سبک نمی شمارد و با«عقد» ، محکمش می کند و بر این پیمان با حضرتش «بیعت» می کند که تا پای جان ، وفادار باشد.
« خداوندا! در این روز و هر روز و هر وقت دیگر که زنده باشم، با امام زمانم تجدید عهد و عقد و بیعت می کنم». حقیقت این سه (عهد، عقد، بیعت) یک مسئله است و تأکید بر آن به جهت این است که این میثاق ، همیشگی است و هیچ گاه سستی ، کوتاهی و پیمان شکنی نخواهم کرد.

پی نوشت ها:

1. برداشت هایی از سیره امام خمینی ،ج 3، ص42 .
2. همان، ص 43 .

خواندن 238 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات