مقدمه مؤلف‌ کتاب مکیال المکارم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحمن الرَّحیمِ‌

یا مَنْ حارت فی کِبْریاء هُوِیَّتِهِ دَقائِق لَطائفِ الْاَوْهامِ ، وَ انْحَسَرَتْ دُونَ اِدْراکِ عَظَمَتِهِ خَطائفُ اَبْصارِ الْأَنامِ ، یا مَنْ عَنَتِ الْوُجُوهُ لِهیْبَتِهِ وَ خَضَعَتِ الرقابُ لِعَظَمَتِهِ وَ وَجِلَتِ الْقُلُوبُ مِنْ خیفَتِهِ ، رَبِّ اَنْتَ فِی الدَّارَینِ رَجائی ، جَلَّ قُدسُکَ عَنْ ثَنائی ، سُبْحانَکَ لا أَبْلُغُ حَمْدَکَ وَ لا احْصی ثَنائَکَ ، أَنْتَ کَما اَثْنَیْتَ عَلی نَفْسِکَ وَفَوْقَ ما یَقُولُ الْقائلُونَ ، أَحْمَدُکَ عَلی تَظافُرِ نَعْمائکَ وَ تَکاثُرِ آلائکَ ، وَ اُصَلّی و اُسَلِّمُ عَلی خاتَمِ اَنْبِیائکَ وَ أفْضَلِ اَصْفِیائکَ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْمَعْصُومینَ ، حُجَجِکَ وَ اُمَنائکَ ، وَ لا سِیَّمَا الْمُدَّخَرِ لِلْانْتِقامِ مِنْ أعْدائکَ الَّذی بِفَرَجِهِ فَرَجُ أَوْلیائک ، و اللّعنةُ الدّائمَةُ المُضاعَفَة علی أعدائهم أعدائک .

مهمترین و واجب‌ترین امور از نظر عقل و شرع عبارت است از : ادا کردن حقّ کسی که بر عهده تو حقی داشته ، و نیز پاداش دادن به کسی که به تو احسانی نموده باشد؛ و بدون تردید کسی که از تمام مردم حقّش بر گردن ما افزونتر است ( 7 ) ، و از همه بیشتر و بهتر احسانش شامل حال ما می‌شود ، و نعمتها و منّتها بر ما دارد ، و هم آن کسی که خداوند معرفتش را متمّم دین ما و باور به او را مکمّل یقین ما ، و انتظار فرجش را بهترین اعمال ما قرار داده است ، کسی است که دیدارش نهایت آرزوی ما است ، یعنی : صاحب زمان ، و پرچمدار عدل و احسان ، و پاک کننده آثار کفر و طغیان؛ که به متابعت و پیروی از او امر شده‌ایم ، و از بردن نامش ( 8 ) نهی گشته‌ایم؛ دوازدهمین امام معصوم ، و آخرینِ اوصیا و جانشینان پسندیده پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم : الإمام القائم المنتظر الرضی بن الزَّکی الحسن العسکری؛ که خداوند فَرَجش را نزدیک فرماید و برنامه خروج و قیامش را آسان گرداند و در دنیا و آخرت بین ما و او جدایی میندازد .
از مؤلف :
بِنَفْسی مَنْ مِنْ هِجْرِهِ اَنَا ضائلٌ
وَ مَنْ لِلِواء الْفَتْحِ وَ النَّصْرِ حامِلٌ
بِنَفْسی اِمامًا قائمًا غابَ شَخْصُهُ
وَ لَیْسَ لَهُ فِی الْعالَمینَ مماثِلٌ
بِنَفْسی مَنْ یُحْیی شَریعَةَ جَدِّهِ
وَ یَقْضی بِحُکْمٍ لَمْ یَرمْهُ الْاَوائِلُ
وَ یَجْتَثُّ اَصْلَ الْظالِمینَ وَ فَرْعَهُمْ
وَ یُحْیی بِهِ رَسْمُ الْعلی وَ الْفَضائلُ
فَیا رَبِّ عَجَّلْ فی ظُهُورِ اِمامِنا
وَ هذا دعاءٌ لِلْبَرِیَّةِ شامِلٌ
جان به قربان کسی کز هجر او آواره‌ام
او بود خورشید و من در عشق او پروانه‌ام
در کفش باشد ز سوی حقّ لوای فتح و نصر
غایب از انظار خلق است آن دُر یکدانه‌ام
دین جدّش را کند احیا و باطل را فنا
حکم داوودی کند آن صاحب دورانه‌ام
اصل و فرع ظالمان را جمله می‌سازد تباه
جان فدای آنکه من در عشق او دیوانه‌ام
بار الها در ظهور حضرتش تعجیل کن
کفر و طغیان و فساد ظالمان تعطیل کن
چون ما نمی‌توانیم حقوق آن حضرت را ادا نماییم ، و شکر وجود و فیوضاتش را آن طور که شایسته است به جای آوریم ، بر ما واجب است آن مقدار از ادای حقوق آن حضرت را که از دستمان ساخته است انجام دهیم که : اگر اصل تکلیف دشوار و مشقّت‌بار باشد در صورتی که مقداری از آن میسّر و آسان است ، همان مقدار را باید انجام داد ( 9 ) .
بهترین امور در زمان غیبت آن حضرت : انتظار فرج آن بزرگوار و دعا کردن برای تعجیل فرج او ، و اهتمام به آنچه مایه خشنودی آن جناب و مقرّب شدن در آستان او است .
در باب هشتم کتاب « ابواب الجنّات فی آداب الجمعات » هشتاد و چند فایده از فواید دنیوی و اخروی دعا کردن برای فرج آن حضرت - صَلَواتُ‌اللَّهِ عَلَیْهِ - را ذکر کرده‌ام .


سبب تألیف کتاب‌

سپس به فکر افتادم کتاب جداگانه‌ای در این باره بنگارم که آن فواید را در برگیرد ، و به سبک جالبی آن را به رشته تحریر درآورم ، ولی حوادث زمان و رویدادهای دوران و ناراحتیهای پی در پی ، مانع از انجام این کار می‌شد ، تا اینکه کسی را در خواب دیدم که با قلم و سخن نتوان او را توصیف نمود ، یعنی مولی و حبیب دل شکسته‌ام و امامی که در انتظارش هستیم . او را در خواب دیدم که با بیانی روح‌انگیز چنین فرمود :
این کتاب را بنویس و عربی هم بنویس و نام او را بگذار : مِکْیالُ الْمَکارِم فِی فَوائِد الدُّعاء لِلْقائِمِ .
همچون تشنه‌ای از خواب بیدار و در پی اطاعت امرش شدم ، ولی توفیق یاریم نکرد ، تا اینکه در سال گذشته ( 1330 ه . ق ) به مکّه معظمه سفر کردم ، و چون آنجا را وبا گرفت با خداوند عزوجل عهد بستم که هرگاه مرا از مهلکه‌ها نجات دهد ، و بازگشتم را به سوی وطن آسان گرداند ، تألیف این کتاب را شروع نمایم .
پس خداوند بر من منّت نهاد ، و مرا به سلامت به وطن بازگرداند ، همچنان که همیشه مواهب و الطافش شامل حال من بوده است ، پس به تألیف اقدام نمودم تا به عهدی که با خداوند بسته بودم عمل کرده باشم؛ خداوند متعال می‌فرماید : « وَ اوفُوا بِعَهْدِاللَّهِ اِذا عاهَدْتُمْ » ؛ ( 10 ) و به پیمان خداوندی هرگاه که پیمان می‌بندید ، وفا کنید .
و نیز فرماید : « اَوفُوا بِالْعَهْدِ اِنَّ الْعَهْدَ کانَ مَسْؤُلاً » ؛ ( 11 ) به عهد و پیمان وفا کنید که از پیمان [در قیامت] پرسش می‌شود .
اینک کتابی برگیر که « همچون بهشتی بالا بلند و عالی مرتبه است و ثمراتش در دسترس و نزدیک به فهم؛ هیچ سخن بیهوده‌ای از آن نشوی؛ در آن چشمه‌ها ( ی علم و معرفت ) جاری است؛ هشت باب ( بخش ) دارد ، تا مایه تذکری برای شما قرارش دهیم ، و البته گوش شنوای هوشمندان آن را خواهد شنید » .
و خاتمه‌ای برای این کتاب قرار می‌دهیم که « نه دردسری در آن یابند و نه مستی » ، « مُهرش مشک است ، و برای چنین نعمت و شادمانی باید که عاقلان بر یکدیگر پیشی گیرند » ، « و برای چنین اثری باید که عاملان کار کنند » ( 12 ) .

خواندن 517 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات