دار السلام در احوالات حضرت مهدی(علیه السلام) و ...

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى اجمالى

دارالسلام فى من فاز بسلام الامام‌ عليه‌السلام اثر ملا محمود عراقى است كه پيرامون امام زمان و افرادى كه حضرت را در خواب يا بيدارى ديده‌اند، نوشته شده است.

گزارش محتوا

تا چند سال قبل كه هنوز درباره حضرت ولى‌عصر عليه‌السلام كتاب‌هاى فارسى متعدد نگاشته نشده بود، از ميان كتاب‌هاى فارسى سه كتاب بيش‌تر مورد توجه دانشمندان بود: ترجمه سيزدهم بحار و دارالسلام عراقى و نجم الثاقب حاجى نورى.

دارالسلام پيش از نجم الثاقب تألیف شده است. و مؤلف پس از اين كتاب موفق به نوشتن كتاب ديگرى نشده است و خود فرموده:

چند سالى كه پس از تألیف دارالسلام در قيد حيات بود به ضعف چشم هم مبتلا شده بود كه خود اين مانع تألیف و نگارش بود.

درباره دارالسلام گفته شده:

گويا ترجمه و مستدركى است بر باب «من راى الحجة عليه‌السلام» از جلد سيزدهم بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار(ع).

مؤلف در آغاز كتاب گويد:

چون طول غيبت و قصور و نقصان بصيرت كل مسلمين، بلكه مؤمنين اثنا عشرى را كه در ظاهر معتقد به امامت و وجود و غيبت آن بزرگوارند، به طورى غافل نموده كه گويا اعتقاد ندارند والا رعيت را لازم آن است كه حاجات خود را به سلطان عصر عرضه كنند و مهمات خود را به او مرجوع دارند و از او يارى خواهند نه آن كه اعتنا ندارند.

لهذا اين حقير سر تا پا تقصير بر خود واجب داشتم كه مختصر كتابى كه مشتمل بر امور متعلقه به آن جناب و ذكر كسانى كه در بيدارى يا آن كه در خواب به شرف دريافت حضور آن بزرگوار فايز شرفياب شده‌اند و ذكر بعض امور واقعه در عصر او - و غير ذلك ممايناسبه - به زبان فارسى و بيان واضح نزديك به فهم عموم كه به ارشاد محتاج‌ترند نوشته تا آن كه باعث تذكر غافلان و ارشاد گمراهان و روشنايى چشم زنده‌دلان و رغم انوف معاندان و كفاره وقوف در بلده تهران و سبب اصلاح امور اين حيران سرگردان پريشان محترق به نار هجران گردد و چون عمده مقصود در آن ذكر اشخاصى بود كه فايز به لقاى آن امام عالى مقام شده‌اند، مناسب آمد كه موسوم باشد به «دارالسلام المشتمل على ذكر من فاز بسلام الامام»... و عليه التوكل و الاعتماد.

منابع مقاله

1.پيام حوزه:: زمستان 1380، شماره 32
2.متن و مقدمه كتاب

خواندن 412 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گوهر ناب

امام زمان عج فرمودند:

اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنها را به طاعت و بندگى خويش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پيمان الهى اتّحاد واتّفاق مى‌داشتند و عهد و پيمان را محترم مى‌شمردند، سعادت ديدار ما به تأخير نمى‌افتاد و زودتر به سعادت ديدار ما نائل مى‌شدند.

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات